Szanowni Państwo,

Zakończyliśmy projekt finansowany przez Gminę Wrocław (Wrocławskie Centrum Akademickie) z Funduszu Aktywności Studenckiej pt.

 „Ocena czystości mikrobiologicznej powietrza przed i w trakcie działania elektronicznych nawilżaczy powietrza w warunkach domowych”.

Publikujemy wyniki badań dotyczące wpływu nawilżaczy powietrza na jego jakość.

Zachęcamy do zapoznania się z plakatem wszystkich obecnych i przyszłych użytkowników nawilżaczy.

Zobacz plakat w formacie pdf

Przypomnienie:

Podejrzewa się, że nawilżacze powietrza mogą być źródłem znacznej emisji do powietrza MIKROORGANIZMÓW POTENCJALNIE CHOROBOTWÓRCZYCH dla człowieka, których obecność może wiązać się z występowaniem u użytkowników nawilżaczy takich objawów jak: astmatyczny kaszel, stany podgorączkowe niewiadomego pochodzenia, złe samopoczucie i in. Udział w badaniu jest bezpłatny, wymaga jedynie zaangażowania i dostarczenia zebranych próbek w wyznaczonym przedziale czasowym. Dzięki uczestnictwu w badaniu otrzymają Państwo KOMPLET INFORMACJI o areozolu tworzonym przez używany nawilżacz powietrza, jak również spersonalizowaną instrukcję dotyczącą potencjalnych zagrożeń wynikających z obecności określonych bakterii i grzybów.

Dodatkowo doradzimy w jaki sposób najlepiej używać nawilżacza, aby był on bezpieczny.

Wykonane w ramach projektu badania pozwolą m.in.

  • Dokładnie ocenić obecność drobnoustrojów w powietrzu przed działaniem nawilżacza powietrza oraz w trakcie jego użytkowania
  • Skontrolujemy również występowanie mikroogranizmów w wodzie używanej w nawilżaczu
  • Wyniki badań otrzymają Państwo już po około dwóch tygodniach od dostarczenia materiału. Zostaną one przekazane w formie elektronicznej lub wręczone bezpośrednio uczestnikowi projektu

Badania wykonujemy z użyciem najnowszych technik służących identyfikacji drobnoustrojów.

Warunki uczestnictwa:

  • Posiadanie nawilżacza powietrza
  • Możliwość dostarczenia pobranego materiału do 24 godzin

Badanie zostanie przeprowadzone przez wykwalifikowany personel wraz z członkami Studenckiego Koła Naukowego Mikrobiologii Farmaceutycznej. Wykonane zostanie w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, która dysponuje m.in. pracownią bakteriologiczną i mykologiczną, a w niej wyposażeniem pozwalającym na przeprowadzenie badań.

PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ GMINĘ WROCŁAW (WROCŁAWSKIE CENTRUM AKADEMICKIE)

Z FUNDUSZU AKTYWNOŚCI STUDENCKIEJ (FAST)