Szanowni Państwo,
Oddając w Państwa ręce nowy kwartalnik „Forum zakażeń”, adresujemy go do wszystkich mikrobiologów, lekarzy klinicystów, pielęgniarek oraz innych specjalistów, którzy w swojej praktyce zajmują się problematyką zakażeń.
Mamy zamiar skupić się głównie na zagadnieniach związanych z medycyną zakażeń, szerzeniem wiedzy na temat jakości w klinicznych badaniach mikrobiologicznych, właściwej współpracy mikrobiologów z klinicystami pozwalającej na lepsze wykorzystanie badań mikrobiologicznych w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów. Zagadnienia te wydają się szczególnie ważne w dobie, kiedy na przebieg zakażenia wpływ ma nie tylko zjadliwość drobnoustrojów, ale także ciągły rozwój cywilizacji i dynamiczny postęp w medycynie, zwiększający inwazyjność terapii i wpływający na selekcje lekoopornych patogenów. Z drugiej strony brak jest nowych, bezpiecznych leków przeciwdrobnoustrojowych o udowodnionej skuteczności klinicznej.
Liczymy na wieloośrodkową i interdyscyplinarną współpracę oraz integrację wszystkich środowisk medycznych, dlatego też skupiliśmy w Radzie Naukowej szerokie grono ekspertów z różnych dziedzin medycyny. Dodatkowo, inicjatywę naszą wsparły obok Towarzystwa Mikrobiologii Klinicznej, Polskie Towarzystwo Leczenia Ran oraz Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej.
Chcielibyśmy, aby na łamach „Forum Zakażeń” były prezentowane kluczowe wytyczne dotyczące postępowania diagnostycznego, terapeutycznego i zabiegowego, promujące profilaktykę zakażeń i skuteczne procedury eradykacji drobnoustrojów.
Zachęcamy do zgłaszania prac oryginalnych, poglądowych, przeglądowych i kazuistycznych oraz komentarzy i listów do redakcji, dotyczących bieżących problemów w tematyce zakażeń. Chcielibyśmy także, aby wydania suplementarne naszego kwartalnika towarzyszyły ważnym wydarzeniom i konferencjom naukowym.
Liczymy na współpracę, przychylność i zainteresowanie czytelników.
Redakcja czasopisma naukowego „Forum Zakażeń”