7-19 maja w Kudowie Zdroju odbyło się X Jubileuszowe Sympozjum Biofilm, zrzeszające specjalistów z różnych dziedzin, których łączy wspólny cel: ograniczanie ekspansji drobnoustrojów. Konferencja była okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń, poznania wyników najnowszych badań nad biofilmem oraz wysłuchania wykładów wybitnych autorytetów.

Jubileusz Sympozjum i Towarzystwa Mikrobiologii Klinicznej

X Jubileuszowe Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe z cyklu: Biofilm tworzony przez drobnoustroje w patogenezie zakażeń „Poszukiwanie nowych rozwiązań diagnostycznych i terapeutycznych w ograniczeniu ekspansji drobnoustrojów”

Wydarzenie odbyło się 17-19 maja 2018 w Kudowie Zdroju, już tradycyjnie w Hotelu Verde Montana. Organizatorami byli: Towarzystwo Mikrobiologii Klinicznej, Katedra i Zakład Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii UM we Wrocławiu oraz Evereth Publishing, wydawca czasopisma naukowego „Forum Zakażeń”.

↓ Galerię zdjęć z konferencji znajdziesz tutaj ↓

Jubileuszowa edycja sympozjum była okazją do podsumowań i wspomnień, także ze względu na 15-lecie Towarzystwa Mikrobiologii Klinicznej. Z tej okazji wydawnictwo Evereth Publishing złożyło na ręce prof. dr  hab. n. med. Anny Przondo-Mordarskiej, prof. Marzenny Bartoszewicz, dr n. med. Beaty Kowalskiej-Krochmal i dr n. med. Beaty Mączyńskiej bukiety kwiatów z życzeniami dalszych sukcesów. Konferencja została uroczyście otwarta przez Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego, prof. Annę Przondo-Mordarską, która przedstawiła historię zjawiska biofilmu, które zostało opisane dopiero w latach 70’.

Wykład inauguracyjny pt. „Dlaczego bakterie kochają rany i jak zakończyć tę miłość?” został wygłoszony przez prof. Tomasza Banasiewicza. Profesor z właściwym sobie humorem przybliżył uczestnikom zasady walki z biofilmem, które stworzył na podstawie udokumentowanych studiów przypadku.

Prof. Tomasz Banasiewicz_Biofilm

prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz

Dr n. med. Beata Mączyńska, jeden z organizatorów wydarzenia, w rozmowie z Evereth News podkreślała jego wagę i misję.

– X Sympozjum Biofilm miało wysoki poziom merytoryczny, poruszane tu tematy były różnorodne i nowatorskie. To święto wymiany wiedzy z autorytetami w swoich dziedzinach. To tu rodzą się pomysły na badania oraz możliwości współpracy badawczej, dzięki obecności osób decyzyjnych – mówiła.

Beata Mączyńska

dr n. med. Beata Mączyńska